смт. Петропавлівка. Петропавлівський ліцей № 1

Семінари

Використання дидактичних вправ для розвитку каліграфічних здібностей та моторики руки 6-літньої дитини. Майстер-клас.

Розвиток мовлення та навички каліграфічного письма є «вічними» завданнями,  які покликана розв`язувати початкова школа. Це своєрідний принцип навчання рідної мови в початкових класах, що об`єднує всі сторони мовленнєвої діяльності учнів.

Вміле володіння каліграфічним письмом – це виток інтелігентності, вишуканості, краси.

Основними завданнями уроків каліграфії є:

•    розвивати усне і писемне мовлення школярів;

•    вчити дітей використовувати у своєму мовленні багату, активну, точно вживану лексику, а також вправляти в навичках каліграфічного письма;

•    розвивати творчу, активну особистість, здатну любити красу;

•    сприяти виробленню постійного бажання вчитися пізнавати світ.

Розвиток мовлення та навичок каліграфічного письма спонукає до підвищення культури усного і писемного мовлення, розвиває артикуляцію звуків, активізує словниковий запас.

Письмо – складний психофізіологічний процес не лише для шестирічних учнів, а й загалом для всіх молодших школярів.

Державний стандарт початкової загальної освіти передбачає формування графічних навичок письма, правильного, чіткого зображення букв та їх поєднань, плавного письма складів слів. Робота над каліграфією, технікою письма не обмежується періодом навчання грамоти, а має продовжуватися у наступних класах. Увага до цього аспекту письма необхідна не тільки під час виконання школярами спеціальних вправ у написанні окремих літер, їх буквосполучень, слів, а й під час виконання всіх інших письмових робіт.

У формуванні графічної навички вже традиційно і вчені, і методисти виділяють такі періоди:

1) підготовчий — штрихування фігур, письмо бордюрів і т. ін. Ці вправи готують руку учня до письма та форму­ють вміння писати основні штрихи, елементи літер (по­хилу лінію, подовжену, півовали, овали тощо) - 1 клас;

2) основний - письмо малих та великих літер мови, яка вивчається; сполучення літер у складах і словах - 1 клас;

3) вдосконалення письма — 2—4-й класи.

Для того, щоб дитина могла навчитися вправно писати, у неї має бути достатньо розвинена дрібна моторика кисті руки. На жаль, з кожним роком до школи приходить дедалі більше дітей із надзвичайно погано розвиненими руками.Як правило, навіть турботливі батьки недостатньо уваги приділяють тренуванню пальчиків, тому рекомендовані вправи не завадять і достатньо підготовленим дітям.

• Робота з пластиліном або гончарською глиною. Розминання пальцями, ліпка фігур. Допомога мамі у вимішуванні тіста, ліпці вареників, пиріжків.

• Імітація пальцями гри на піаніно, барабані.

• Катання по столу, почергово кожним пальцем, дрібних намистинок, кульок, горошинок.

• Зав’язування і розв’язування вузликів. Спочатку для цього береться товста вірьовка, а потім дедалі тонша і тонша.Закінчується робота вільним зав’язуванням і розв’язуванням шнурків.

Можна використати аркуш картону з рядами дірочок. Добираючи картинки в певній послідовності, дитина має прошнурувати або прив’язати їх одна до одної, орієнтуючись на певні показники: за кольором, формою, розміром, призначенням.

• Нанизування на нитку гудзиків, намистинок тощо, перебирання великого дерев’яного намиста.

• Малювання візерунків, що складаються із суцільних та перерваних ліній.

• Розривання паперу на дрібні шматочки, роблять першокласники це із задоволенням упродовж 2-3 хв. (беруть участь майже всі пальці рук).

• Вирізування витинанок, складання орігамі.

• З успіхом слугують на уроках звичайні сірники. Діти вчаться будувати

«колодязь».

• Гра «Попелюшка»

Діти перебирають перемішані квасолю та горох, розкладають їх по різних мисочках. Потім можна запропонувати пересипати крупи в мішечок з тонкої тканини. Коли робота закінчена, діти на дотик мають визначити, що саме знаходиться в кожному з них.

• Гра з елементами самомасажу «Сухий басейн для пальчиків».

Коробку наполовину наповнити сухим горохом. Зариваємо маленьку іграшку. Діти з захватом відшукують схований предмет, опускаючи руки в «сухий басейн».

Дуже важливою частиною роботи з розвитку дрібної моторики є пальчикові ігри. Ігри ці дуже емоційні, захоплюючі. Вони сприяють розвиткові мовлення, творчої діяльності. Пальчикові ігри ніби відображають навколишній світ, явища природи, предмети, тварин, людей, їхню діяльність. У ході пальчикових ігор діти, повторюючи рухи дорослих, активізують дрібну моторику рук. Тим самим виробляється жвавість, уміння керувати своїми рухами, концентрувати увагу на одному виді діяльності.

Пальчикові ігри — це інсценування яких-небудь римованих історій, казок з допомогою пальців. Багато ігор вимагають участі обох рук, що дає можливість дітям орієнтуватися в поняттях «праворуч», «ліворуч», «угору», «вниз» тощо.

"Пальчикові" ігри являють собою віршовані рядки, що ілюструються за допомогою ритмічних рухів рук, пальчиків.  Пропонуючи таку гру, важливо відразу створити її настрій, правильно вимовляти кожен звук, заздалегідь продумати всі рухи і поступово їх повторювати.

Важливо, щоб  гра повторювалась упродовж певного проміжку часу. Наприклад, гра, присвячена весні, протягом 2-х перших весняних тижнів. Потім на зміну приходить нова пальчикова гра, пов'язана із певною подією, святом, періодом року. Можна спеціально призначити час для пальчикової гри. Наприклад, на другому уроці, або після опрацювання нової теми.

Ігри з пальцями були створені для дітей дошкільного віку, але ними досить доречно користуватися у початковій школі, вони допоможуть вчителю не тільки розвивати мовлення та інтелектуальні здібності дитини, а також знімуть психічне навантаження, стануть у пригоді для створення робочого ритму впродовж дня.

Я«пальчикову» гімнастику використовую, як додаткову паузу відпочинку на уроках, де дітям доводиться багато писати.  До відомих дитячих віршиків, потішок придумую різні рухи для відпочинку м’язів рук та для поліпшення настрою всього класу.